91. Oscar Ödülleri’nin En İyi Filmi “Yeşil Rehber”

91. Oscar Ödülleri’nin En İyi Filmi “Yeşil Rehber”

  25 Şubat 2019

  79 Okunma

Peter Farrelly’nin yönetmenliğini üstlendiği, Universal Pictures yapımı Yeşil Rehber (Green Book) , 24 Şubat 2019 tarihinde düzenlenen 91. Akademi Ödül Töreni’nde,  En İyi Film ödülüne sahip oldu.Amerikalı siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960'lı yıllarda geçen “Yeşil Rehber (Green Book)”, Golden Globes ve  PGA Ödüllerinde’de büyük ödüllerin sahibi olmuştu.  

Peter Farrelly’nin yönetmenliğini üstlendiği, Universal Pictures yapımı Yeşil Rehber (Green Book) , 24 Şubat 2019 tarihinde düzenlenen 91. Akademi Ödül Töreni’nde,  En İyi Film ödülüne sahip oldu.Amerikalı siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960’lı yıllarda geçen “Yeşil Rehber (Green Book)”, Golden Globes ve  PGA Ödüllerinde’de büyük ödüllerin sahibi olmuştu.  

 

Universal Pictures’ın, caz sanatçısı Doktor Don Shirley (Mahershala Ali) ve şoförü Tony “Lip” Vallelonga (Viggo Mortensen) arasındaki ilişkiye değninen filmi, Golden Globes’da “En İyi Müzikal/ Komedi” , Producers Guild Awards’da ise  “En İyi Film” ödülüne sahip olmuştu. Altın Küre (Golden Globes) Ödüllerine de damgasını vuran Yeşil Rehber (Green Book), en iyi müzikal/komedi film ödülünün yanı sıra en iyi yardımcı erkek oyuncu ve en iyi senaryo ödülleri de dahil olmak üzere 3 kategoride gecenin en çok ödül alan yapımı olmuştu.

91. Akademi Ödül Töreni’nde de , daha önceki ödül törenlerindeki performansını sürdüren “Yeşil Rehber (Green Book)”, 3 dalda Oscar sahibi oldu. Nick Vallelonga ve Brian Hayes Currie senaryosunu yazdığı ve Peter Farrelly’nin yönettiği film, en iyi film ödülünün yanı sıra, en iyi yardımcı erkek oyuncu (Mahershala Ali ) ve  en iyi orijinal senaryo ödüllerinin de sahibi oldu. Filmin, PGA ve Golden Globes’ta aldığı ödüllere rağmen, Oscar Ödüllerine kadar etkisini sürdürülemeyeceği düşünülüyordu. Olumsuz söylentilerin de önünde duramadığı “Yeşil Rehber (Green Book)”, “Black Panther,” “BlacKkKlansman,” “Bohemian Rhapsody,” “The Favourite,” “Roma,” “A Star Is Born,” ve “Vice” gibi güçlü adayları da gerisinde bırakarak, 91. Akademi Ödül Töreni’ne imzasını attı.

“Yeşil Rehber (Green Book)” ile en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kucaklayan,  Mahershala Ali ‘yi daha önce Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi, Predators, Açlık Oyunları: Alaycı Kuş, Gizli Sayılar, 4400 gibi yapımlarda da izlemiştik.

“Yeşil Rehber (Green Book)” 1960’lı yıllarda, Afrika kökenli piyanist Don Shirley (Mahershala Ali), Güney eyaletlerinde bir turneye çıkmasını anlatmaktadır.  Ona bu tur boyunca bar fedaisi Tony Lip (Viggo Mortensen) şoförlük yapacak, gittiği her yerde ona eşlik edecektir. Afrika kökenlilerle ilgili birçok önyargısı olan, eğitimsiz ve şiddete meyilli, ancak iyi kalpli ve yürekli Tony ile karşılaştığı bütün ayrımcı tavırlara rağmen şiddetin hiçbir sorunu çözmeyeceğine yürekten inanmış Don arasında sıcak bir dostluk kurulacak, birlikte mücadele edip birlikte yeni şeyler öğreneceklerdir.

Filmin oyuncu kadrosunu ise; Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardelini, Don Stark, P.J. Byrne gibi isimler oluşturuyordu.

Yorum Alanı
Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Aymovie sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunubilirler.